SATTVA LIGET
Sattva Liget
A „jóság ligete”, ahol az elmélet gyakorlattá válik…
Sattva Liget 1 hektáros területe Hosszúvíz központjában helyezkedik el.
Hosszúvíz egy Somogy megyei, 49 fős, a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzetben fekvő, egy utcás, apró kis falu, a Balaton déli partjától mindössze 25 km-re.
2 kiemelten védett madárfajunk is van, a fekete gólya és a gyurgyalag, magát a falut 150 éves tölgy és kőris erdő veszi körbe, ahol naponta nagy sétákat teszünk.
Községünk szép állomása a Kék Túrának és a Mesztegnyői Erdei Kisvasútnak is a tervek szerint.
Sattva Ligetet keletről a Boronka patak és egy nagy szarvas legelő határolja, amelyen gyakran 30-40 fős csordákat is látunk legelészni vagy pihenni, szarvas bőgés idején pedig zeng tőlük az egész erdő.
A falun átvonuló Boronka patak 2 helyen is átszeli Sattva Ligetet, a szarvas csordák pedig éppen Sattva Liget végében alakítottak ki maguknak átjárót és ivó helyet, és teljesen otthon érzik magukat a telkünkön 🙂
Sattva Liget előtt áll meg az egyetlen ide közlekedő buszjárat, és a község önálló önkormányzata is éppen a szomszédunk.
Átellenben egy felújított Szövőház működik, az itt készült kézi szövésű szőnyegek a környék minden nagyobb vásárán megvásárolhatók, természetesen itt helyben is.
Pár házzal arrébb található a falu vendégháza, ahol olcsó szállás lehetőség van egészen tavasztól őszig.
A terület megvásárlása után első dolgunk a biokert kiépítése és a talaj megművelése volt. Isten áldásával 2022-ben már 200 üveg (befőzött és szárított) bio zöldséget, fűszer-, tea-, és gyógynövényeket tudtunk télire betárazni, és sokat el is ajándékoztunk belőle. A jövőben is jó szívvel adományozzuk el, vagy cseréljük be, amit nem tudunk feldolgozni, hiszen a „bőség kertje” még késő ősszel is ellát bennünket friss zöldségekkel.
(fotók az albumban)
Van 4 befogadott cicánk, de indiai szokás szerint mindig van kirakva széna, némi ételmaradék, ez-az az állatoknak, szóval sok vacsora vendégünk van az őzektől a rókákon át a vadon élő macskákig.
Teljes önellátásra törekszünk, de nem vagyunk fanatikusok ebben a tekintetben sem. Inkább úgy mondanánk, hogy Istenre bízzuk magunkat, miközben mindent megteszünk azért, hogy Neki tetsző életet éljünk.
Ne ártsunk senkinek, ne a biztonságra törekvés, az önérdek, a félelem vagy a haszonszerzés vezessen bennünket, hanem inkább a szolgálattevés, a hasznosulás, a teremtéssel és a környezetünkkel való tudatos „szimbiózis”.